زمان انتشار: ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۳ آذر ساعت 12:50 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۴/۹/۲۳ ساعت 12:50    تعداد بازدید: 21585    کد مطلب: 22774

ازسری اطلاع رسانی های بیمه ای :
خدمات سازمان تامین اجتماعی در حوزه زنان
ازمجموع بیمه شدگان تحت پوشش را 20 درصد از بیمه شدگان اصلی و 35 درصد مستمری بگیران در سازمان تامین اجتماعی را بانوان تشکیل می دهند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی استان همدان ،سازمان تامین اجتماعی در راستای اهداف خود همواره سعی کرده است با ایجاد خدمات بیمه ای جدید در حوزه بانوان بخصوص بانوان شاغل گامی در جهت امنیت و آسایش این قشر مهم بردارد.
نگاهی به فعالیت های سازمان تامین اجتماعی طی چندسال گذشته در حوزه زنان به خوبی آشکار می سازد که این سازمان هیچگاه از توجه به حوزه زنان غافل نمانده است.
سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین سازمان بیمه گر؛دومین تولید کننده درمان و حامی نیروی کار است .تأمین اجتماعی سازمانی تعهدی است که خدمات گسترده‌ای به نیمی از جمعیت کشور ارائه می‌دهد. به طوریکه در حال حاضر جمعیت بیمه شده تحت پوشش تامین اجتماعی حدود 40 مییون نفر است.
طبق آمارهای سازمان تامین اجتماعی 20 درصد از بیمه شدگان اصلی و 35 درصد مستمری بگیران در سازمان تامین اجتماعی را بانوان تشکیل می دهند.
با توجه به اهمیت و نقش زنان در تحکیم بنیان خانواده، سازمان تامین اجتماعی جهت بهبود مستمر خدمات به جامعه هدف بویژه بانوان تحت پوشش اهتمام جدی ورزیده است.
سازمان تامین اجتماعی در راستای اهداف خود همواره سعی کرده است با ایجاد خدمات بیمه ای جدید در حوزه بانوان بخصوص بانوان شاغل گامی در جهت امنیت و آسایش این قشر مهم بردارد.
نگاهی به فعالیت های سازمان تامین اجتماعی طی چندسال گذشته در حوزه زنان به خوبی آشکار می سازد که این سازمان هیچگاه از توجه به حوزه زنان غافل نمانده است.
در زیر به نمونه ای از خدمات سازمان تامین اجتماعی در حوزه زنان اشاره می شود:
"پرداخت مستمری به فرزندان زنان متوفی مشمول قانون تامین اجتماعی و سایر صندوق‌های بازنشستگی
به موجب قانون تعیین تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده اند...مصوب 17/7/92 مجلس شورای اسلامی، سازمان تامین اجتماعی مکلف گردیده به فرزندان و همسران بیمه شده متوفی که کمتر از ده سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند به نسبت سنوات مستمری پرداخت کنند.(موضوع بخشنامه 1/65 مستمری ها)
تا قبل از سال 1386 به موجب ماده 82 قانون تامین اجتماعی، فرزندان بیمه شدگان زن تنها در صورتی می‌توانستند از مستمری مادر خود استفاده کنند که پدر آنها در قید حیات نبوده یا با سن بالاتر از 60 سال، تحت تکفل همسر خود بوده یا از کار افتاده باشد.
در این شرایط مستمری بسیاری از مشمولان زن پس از فوت با وجود پرداخت حق بیمه‌های مقرر در قانون در اختیار بازماندگان قرار نمی‌گرفت تا اینکه در سال 86 شرایط برخورداری از مستمری مادر اصلاح شد.
پس از تصویب قانون "پرداخت مستمری به فرزندان زنان متوفی مشمول قانون تامین اجتماعی و سایر صندوق‌های بازنشستگی" در سال 1386، شرایط پرداخت مستمری مادر به فرزندان تغییر یافت و به این ترتیب حقوق وظیفه مادران متوفی مشمول قانون تامین اجتماعی همانند مردان در مورد فرزندانشان پرداخت می شود.
طبق بند 2 ماده 11 قانون مدیریت خدمات کشوری نیز فرزندان دختر مشروط بر آنکه ورثه قانونی باشند، در صورت نداشتن شغل یا شوهر و فرزندان پسر مشروط بر آنکه ورثه قانونی باشند تا 20 سالگی و در صورت اشتغال به تحصیلات دانشگاهی تا 25 سالگی از کمک هزینه اولاد، بیمه یا مستمری والدین خود برخوردار می‌شوند.
پرداخت مستمری بازماندگان به فرزندان اناث بیمه شده متوفی که فاقد شغل و شوهر باشند مطابق بند«ب» قانون اصلاح تبصره 2 ماده واحده قانون اجاره پرداخت وظیفه و مستمری وراث کارمندان مصوب آذرماه 1338 و اصلاحات بعدی آن(موضوع بخشنامه 2/11 مستمریها)
همچنین به موجب قانون پرداخت مستمری به فرزندان زنان متوفی مشمول قانون تامین اجتماعی و سایر صندوقهای بازنشستگی مصوب 5/10/86 مجلس شورای اسلامی، پرداخت توامان مستمری به فرزندان بیمه شده زن متوفی همزمان با دریافت مستمری از بابت پدر بیمه شده متوفی بلامانع است.(موضوع بخشنامه 50 مستمریها)
بازنشستگی زنان بیمه شده با 42 سال سن و 20 سال سابقه کار
زنان بیمه شده شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار با داشتن 42 سال سن و 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌توانند با 20 روز حقوق بازنشسته شوند.
کسانی که 30 سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه دارند با حداقل سن برای مردان 50 سال و برای زنان 45 سال بازنشسته می‌شوند و کسانی که 35 سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه دارند بدون شرط سنی می‌توانند بازنشسته شوند.
همچنین مطابق قانون تعیین تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده اند مصوب17/7/1392 مجلس شورای اسلامی، زنان می توانند با 55 سال سن(پنج سال کمتر از مردان) و 10 سال سابقه بیمه از مزایای بازنشستگی استفاده کنند.( موضوع بخشنامه 65 مستمریها)
به موجب تبصره 1 و 4 ماده 76 قانون تامین اجتماعی زنان با کاهش سن مقرر، زودتر از مردان امکان بهره مندی از مستمری بازنشستگی را دارند.
برقراری مجدد مستمری زنان بازمانده مستمری بگیر در صورت ازدواج مجدد
در گذشته زنان سرپرست خانواری که همسران خود را ازدست داده بودند در صورت فوت همسر حقوق وی را دریافت می‌کردند اما این پرداخت ها پس از ازدواج مجدد آن ها قطع می‌شد اما مستمری فرزندان همچنان ادامه داشت.
در حال حاضر با مصوبه سال 90 مجلس شورای اسلامی ازین پس مستمری زنان بی‎سرپرستی که اقدام به ازدواج می‌کنند، قطع نمی‌شود.
به موجب بند یک ماده 48 قانون حمایت خانواده مصوب 1/12/91 و آئین نامه اجرایی مربوطه مصوب 27/11/93 قوه قضاییه، ازدواج همسر یا همسران بیمه شدگان یا مستمری بگیران متوفی، مانع استمرار در پرداخت مستمری فوت و سایر مزایای جانبی متعلقه به آنان نخواهد بود.(موضوع بخشنامه 67 مستمریها).
مرخصی زایمان
مرخصی بارداری و زایمان زن کارگر 6 ماه است. پس از پایان مرخصی زایمان، کارگر زن به کار سابق خود بازمیگردد و این مدت با تایید سازمان تامین اجتماعی جزو سابقه خدمت وی محسوب میشود.
در مقررات بین المللی برای مرخصی زایمان 12 هفته در نظر گرفته شده است. دوره مرخصی زایمان جزو ایام تعلیق از کار محسوب میشود و پس از مرخصی، کارگر زن به کار سابق خود بازمیگردد. در صورتی که کارفرما از پذیرش مجدد وی امتناع ورزد، میتواند به هیئت های حل اختلاف وزارت کار شکایت کند و متعاقب آن از مقرری بیمه بیکاری برخوردار شود.
پرداخت غرامت دستمزد ایام بارداری: مرخصی زایمان بابت وضع حمل و زایمان به کارگران زن تعلق میگیرد. مرخصی مزبور جزو سوابق کارگر محسوب میشود، و در طول این مدت از طرف سازمان تامین اجتماعی غرامت دستمزد ایام بارداری به بیمه شده پرداخت میشود.
در حال حاضر تامین اجتماعی از آمادگی سازمان مبنی بر افزایش مرخصی زایمان 6 ماه به 9 ماه در صورت تامین منابع مالی خبر داده است.
در کارگاههایی که دارای کارگر زن هستند، مادران شیرده پس از شروع به کار مجدد (در صورت ادامه شیردهی) میتوانند حداکثر تا 24 ماهگی کودک، هر سه ساعت، نیم ساعت به بچه خود شیر دهند. این فرصت جزو ساعات کار آنان محسوب میشود.
کارفرما مکلف است متناسب با تعداد کودکان و با در نظر گرفتن گروه سنی آنها مراکز مربوط به نگهداری از کودکان (از قبیل شیرخوارگاه، مهدکودک و...) را ایجاد کند.
سازمان تامین اجتماعی تا دوسالگی شیر مورد نیاز کودک را در صورتی که مادر قادر به شیر دادن نباشد یا فوت کرده باشد، تامین میکند یا وجه آن را میپردازد.
بیمه زنان خانه دار
خانم‌های خانه‌دار از تاریخ 23/9/87، با رعایت شرایط مقرر در بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، در زمره مشمولین این نوع پوشش بیمه‌ای قرار گرفتند و در صورت تمایل می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب تامین اجتماعی با عنوان «خانه‌دار» با تکمیل فرم خوداظهاری و انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه مقرر از تعهدات قانونی متعلقه برخوردار شوند.
بر این اساس زنان خانه‌دار می‌توانند خود را بیمه حرف و مشاغل آزاد کنند. در این حالت حق بیمه توسط خود آن‌ها به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود. سقف سنی برای بیمه زنان خانه‌دار 45 سال و حداقل سن نیز 18 سال است. چنانچه متقاضی در زمان درخواست بیش از 45 سال داشته باشد به ازای هر سال مازاد سنی، حداقل دو سال سابقه پرداخت حق بیمه لازم است و در صورت داشتن حداقل 10 سال سابقه از اعمال شرط سنی معاف خواهد بود.
مبنای پرداخت حق بیمه برای این گروه از متقاضیان حداقل دستمزد سال مربوطه است که با سه نرخ شامل 12 درصد برای بازنشستگی، 14 درصد بابت بازنشستگی و فوت، 18 درصد بابت بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی خواهد بود.
اشاره ای کوتاه به چند قانون دیگر در حوزه تامین زنان:
زنان مستمری بگیر بازنشسته یا از کار افتاده کلی مشمول مقررات قانون تامین اجتماعی در صورت احراز شرایط مقر در بند 1 ماده 81 قانون تامین اجتماعی و تبصره الحاقی آن می توانند با رعایت سهام مقرر در ماده 83 قانون به عنوان همسر بیمه شده متوفی علاوه بر مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی مستمری بازماندگان نیز دریافت نمایند.
پرداخت کمک هزینه همسران متکفل فرزند به کلیه مستمری بگیران بازمانده همسر که دارای حداقل یک فرزند باشند جهت تامین بخشی از هزینه زندگی مستمری بگیران بازمانده.(موضوع بخشنامه 36 مستمریها)
پرداخت کمک هزینه عائله مندی جهت مستمری بگیران زن بازنشسته و از کارافتاده کلی متکفل فرزند(موضوع بخشنامه 9 مستمریها)
علاوه بر مقرات فوق که مختص بانوان است سایر مقررات جاری نیز در مورد آنان اعمال می گردد همچون: استحقاق دریافت مستمری از کارافتادگی ناشی از حوادث کار و یا بیماریهای صعب العلاج و استحقاق استفاده از بازنشستگی های پیش از موعد(کارکنان دولت، سخت و زیان اورد، کار با اشعه و ...)

منبع:تامین 24

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha