• ۱۳۹۸ جمعه ۲۹ شهريور
  • اِجُّمعَة ٢۰ محرم ١٤٤١
  • Friday, September 20, 2019
کلیدواژه: 47354
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ چهارشنبه ۸ شهريور، ساعت 09:27
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۶/۸
گزارش تامین به مناسبت زادروز حکیم زکریای رازی و روز داروساز

گزارش تامین به مناسبت زادروز زکریای رازی و روز داروساز


جایگاه داروسازان را در اصلاح مصارف دارویی باور کنیم
تصور می‌شود، تحویل دارو از داروخانه آخرین زنجیره درمان را تشکیل می‌دهد، اما درواقع مصرف دارو، اولین قدم بیمار برای دسترسی به درمان است و تمامی مراحل درمان از مراجعه به پزشک گرفته تا انجام دادن آزمایش‌های تشخیصی و گرافی‌ها، به مصرف دارو ختم می‌شود که داروسازان متولی آن هستند. بی‌شک در بسیاری از موارد بدون مصرف دارو، دسترسی به درمان میسر نمی‌شود؛‌ اما معمولاً داروسازان در این زنجیره درمانی در سایه قرار داشته و به گونه‌ای شایسته از علم و دانش و نیز مشاوره‌های آنان در مصارف دارویی بهره‌برداری نمی‌شود. در کشور ما شیوع مصرف دارو و به‌ویژه مصرف خودجانبه، عوارض جبران ناپذیری را بر پیکر سلامت جامعه وارد می‌کند که اصلاح آن نیازمند فرهنگ‌سازی و باور جایگاه داروسازان است. هفته‌نامه تامین به مناسبت زادروز میلاد محمد زکریای رازی، پدر علم شیمی و روز داروساز گزارش پیش‌رو را در گفت‌وگو با چند تن از داروسازان تهیه کرده است که پیش‌رو دارید.
مصرف درست دارو، نیازمند فرهنگ سازی است
کارشناس ارشد پاراکلینیک مدیریت درمان تامین اجتماعی استان سمنان، داروسازان را حلقه اتصال بین پزشک و بیمار توصیف می‌کند و ارائه دستورالعمل‌ مصرف دارو به بیماران را بسیار حیاتی می‌داند و معتقد است مصرف بهینه دارو در بین افراد جامعه از منع خودسرانه مصرف دارو گرفته تا ممانعت از تجویزهای القایی و نیز رعایت اصول مصرف هر دارو، نیازمند فرهنگ‌سازی است.
دکتر محمدرضا ذوالفقارپور، ٢١ سال از عمر حرفه‌ای خود را در سازمان سپری کرده است. ٥٠ ساله و دارای مدرک تحصیلی دکترای داروسازی است. متولد شهرستان مهدی‌شهر و ساکن سمنان است. با وجود محدودیت انتخاب رشته در دوران تحصیلی وی به ١٤ انتخاب، اما این موضوع مانعی برای ادامه تحصیل او در رشته مورد علاقه‌اش که در قدم نخست، داروسازی و سپس دندانپزشکی بود، نشد. او داروسازی را از این منظر که رشته‌ای علمی با گستره و تنوع وسیع دارویی است، ارجح دانسته و می‌گوید: «اگر به گذشته بازگردم، باز هم داروسازی را انتخاب می‌کنم».
وی بر نقش سازنده داروسازان در نظام سلامت کشور تاکید دارد و می‌گوید: «باید سازوکاری اندیشیده شود تا امکان بهره‌مندی از دانش و اطلاعات داروسازان در عرصه سلامت میسر شود. درحال حاضر بسیاری از داروسازان با وجود تحصیلات عالیه و کسب تجربه، در حاشیه قرار دارند».
کارشناس ارشد پاراکلینیک سمنان توجیه بیماران برای مصرف داروها را ضروری می‌‌داند و می‌افزاید: «مردم برای درمان نزد پزشکان متخصص حاذق می‌روند، اما هنگام تحویل دارو از داروخانه اعمال نظر کرده و از خرید برخی از داروها خودداری و برخی داروهای دیگر را تقاضا می‌کنند. این در حالی است که اگر آنها علت دقیق مصرف داروها را بدانند، از مصرف آن سرباز نمی‌زنند».
دکتر ذوالفقارپور یکی از چالش‌های داروسازان را نبود ثبات قانون در کسب وکار داروسازان بیان می‌کند و اظهار می‌دارد: «این نبود ثبات به‌ویژه در زمینه قوانین مربوط به تاسیس داروخانه از ابتدای فعالیتم در این حرفه وجود داشته و همچنان نیز ادامه دارد».
وی تصریح می‌کند: «در سال ٦٩ و ٧٠ و از دوران دانشجویی این مسئله مطرح بود که سرمایه‌گذاری داروخانه به بخش خصوصی و افراد غیرداروساز واگذار شود و داروسازان تنها مسائل فنی داروخانه را عهده‌دار شوند و این دغدغه همچنان در کشور مطرح است».
کارشناس ارشد پاراکلینیک سمنان می‌افزاید: «از طرفی موضوع تاسیس داروخانه‌های زنجیره‌ای برای داروهای گیاهی نیز دغدغه جدیدی است که شکل گرفته است. اگر قرار باشد اقدام مناسبی در این زمینه انجام بگیرد، در گام نخست باید عطاری‌های موجود که به تعداد هزاران مغازه در سطح کشور گسترده هستند، ساماندهی و ضابطه‌مند شود و سپس مباحثی مانند داروخانه‌های زنجیره‌ای مطرح شود و این‌طور نباشد که روزنه‌ای در این زمینه باز شود و سپس آن روزنه به یک شکاف عمیق تبدیل شود».
دکتر ذوالفقارپور همچنین با اشاره به نامه اخیر مرکز ملی رقابت به سازمان غذا و دارو مبنی بر درخواست حذف حد نصاب جمعیتی و رعایت فاصله برای تاسیس داروخانه از آیین‌نامه و ضوابط تاسیس داروخانه، می‌گوید: «داروخانه علاوه بر اینکه یک مرکز علمی است، یک مرکز اقتصادی نیز به‌ویژه برای داروسازان جوان به شمار می‌رود و آنها از فعالیت خود انتظار سوددهی دارند. حذف این موارد نه تنها دغدغه‌ای برای داروسازان ایجاد می‌کند، بلکه حیات داروخانه‌های علمی را نیز تهدید کرده و سمت و سوی تجاری به آنها می‌دهد».
مهمترین توصیه وی به مردم، پرهیز از مصرف خودسرانه دارو است؛ در این زمینه ادامه می‌دهد: «مصرف خودسرانه دارو به‌ویژه در مراکزی مانند تامین اجتماعی که دارو به رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد، مشاهده می‌شود و برخی از بیماران تقاضای القایی برای تجویز دارو دارند. همچنین در بسیاری از موارد بیماران تصور می‌کنند که داروی مصرفی پس از اتمام دوره باید تکرار شود و از این‌رو به مدت طولانی آن را مصرف می‌کنند که می‌تواند عوارض دارویی به دنبال داشته باشد».
کارشناس ارشد پاراکلینیک سمنان همچنین مصرف صحیح دارو را ضروری می‌داند و می‌گوید: «در کلاس‌هایی که برای تکنسین‌های دارویی برگزار می‌کنیم، تاکید من این است که هر دارویی را که به بیمار تحویل می‌دهند، دستور مصرف آن را نیز به طور کامل شرح دهند و تصور نکنند که بیمار به اطلاعات آن دارو واقف است. به خاطر دارم پیرمرد و پیرزنی محلول سوسپانسیون را که در یخچال نگهداری می‌کردند، بدون اینکه تکان دهند، به مصرف می‌رساندند و درنتیجه تنها آب صاف و عاری از مواد دارویی را استفاده می‌کردند».
دکتر ذوالفقارپور مدتی در یک داروخانه شبانه‌روزی مشغول به فعالیت بود. به یاد دارد یک روز صبح اول وقت، جوانی برای خرید پماد دیکلوفناک به داروخانه آمده بود و بقیه ماجرا را چنین تعریف می‌کند: «وقتی پماد را به او دادم، گفت، این نیست و پمادی که مصرف می‌کنم بسیار کوچک است. وقتی توضیح بیشتر خواستم، گفت، مشکل کلیوی داشتم و پزشک پمادی را به من داده بود که وقتی آن را روی کمرم در ناحیه کلیه‌هایم می‌مالیدم، دردم تسکین می‌یافت. از او خواستم اگر نمونه پماد را همراه خود دارد، نشانم دهد. او نیز پماد را از جیب خود درآورد و نشانم داد. وقتی آن را دیدم، متوجه شدم آن پماد یک شیاف است که او روی کمرش می‌مالید. او وقتی ماجرا را فهمید بدون‌اینکه دارو را خریداری کند، داروخانه را ترک کرد».

داروسازان یک ضلع مثلث درمان‌اند
مسئول واحد داروخانه بیمارستان تامین اجتماعی شهید رحیمی بیرجند- خراسان جنوبی، داروسازان را یکی از سه ضلع مثلث درمان در کنار پزشک و بیمار توصیف می‌کند و این گروه حرفه‌ای را آخرین حلقه درمان می‌داند که نقش تعیین کننده‌ای در دستیابی بیمار به سلامت دارند. همچنین فعالیت داروسازان را بسیار گسترده و در سه حوزه تولید، توزیع و تجویز دارو بیان می‌کند. 
دکتر علی ابراهیمی از مدت ٢١ سال سابقه فعالیت حرفه‌ای، ١١ سال را در سازمان سپری کرده است. مدرک تحصیلی دکترای حرفه‌ای داروسازی دارد. ٤٥ ساله و اهل بیرجند است و در همین شهر نیز زندگی می‌کند. جرقه‌ای که علاقه وی را به حرفه داروسازی شعله‌ور کرد، فعالیتش در داروخانه درمانگاه محله برای گذراندن «طرح کاد» تحصیلی بود. همچنین علاقه وی به دروس شیمی و زیست شناسی در کنار تشویق‌های والدین در ایجاد این علاقه و ادامه تحصیل در رشته داروسازی بی‌تاثیر نبوده است.
به گفته وی، یکی از مهمترین تحولات ایجاد شده در حوزه داروسازی مطرح شدن مبحث جدید در این عرصه با عنوان «داروسازی بیمارستانی یا بالینی» است و ضرورت به‌کارگیری این حوزه در عرصه سلامت از طریق آموزش، تحقیق و توسعه وجود دارد.
این مسئول داروخانه داروسازی بالینی را شامل دو بخش قبل از تجویز و پس از تجویز بیان می‌کند و می‌گوید: «در مرحله قبل از تجویز مواردی مانند ارزیابی کیفیت دارو زیر نظر دکتر داروساز، مشاوره با پزشک و پایش مصرف آن مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین در مرحله بعد از تجویز نیز پیگیری اثربخشی دارو و وضعیت بهبود بیمار ارزیابی می‌شود».
به گفته دکتر ابراهیمی، داروسازی بالینی هنوز در کشور ما به طور گسترده به مرحله اجرا درنیامده است و تنها برخی از بیمارستان‌های خصوصی از این تخصص در ارتقای ارائه خدمات خود بهره‌مند شده‌اند. بر این اساس متخصصان این حوزه در بخش‌های مختلف بر سر بالین بیمار حضور می‌یابند و ضمن ارائه مشاوره، با همکاری پزشک و داروساز، پروتکل درمانی صحیح را اجرا می‌کنند.
وی یکی از مباحث چالش‌برانگیز در حرفه داروسازی را شناخته نشدن جایگاه و شأن داروسازان در جامعه می‌داند و می‌افزاید: «بازتاب این عدم شناخت را می‌توان در اعتراض مردم به دریافت حق فنی داروسازان که در رسانه‌های جمعی نیز به آن اشاره می‌شود، مشاهده کرد. درحالی که این حساسیت نسبت به دریافتی سایر رشته‌های پاراکلینیک وجود ندارد. همچنین برخورد برخی از نهادها با امور دارویی نیز از حد وظایف حرفه‌ای فراتر رفته و وضعیت مداخله‌جویانه پیدا کرده است».
مسئول داروخانه شهید رحیمی بیرجند نبود نقدینگی و سرمایه در داروخانه‌ها را از دیگر مسائل مبتلابه این حرفه برمی‌شمرد و اظهار می‌دارد: «همان‌طور که می‌دانید، داروخانه علاوه بر عرضه خدمات بهداشتی و درمانی، یک بنگاه اقتصادی به شمار می‌رود و حیات داروخانه با فعالیت اقتصادی آن گره خورده است؛ اما تاخیر در دریافت مطالبات داروخانه‌ها و نیز افزایش قارچ‌گونه تعداد داروخانه‌ها و ایجاد رقابت تنگاتنگ در ارائه خدمات، ابعاد اقتصادی این مراکز را با چالش مواجه کرده است».
دکتر ابراهیمی یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات داروسازان را افزایش تعامل مردم و مسئولان با داروسازان و بهره‌مندی از دانش و اطلاعات آنها توصیف می‌کند و می‌گوید: «داروسازان در حوزه‌های بهداشتی، دارویی، تجهیزات پزشکی، تغذیه و غیره اطلاعات مناسبی دارند و می‌توانند در این زمینه‌ها به مردم مشاوره دهند. همچنین افزایش مشارکت داروسازان در تصمیم‌گیری‌های حوزه سلامت نیز می‌تواند در ارتقای جایگاه آنان موثر باشد و در این زمینه نباید از نقش رسانه‌های گروهی غافل ماند».
وی در ارائه یک توصیه درخصوص مصرف بهینه دارو، بر نگهداری این اقلام در محل‌های خشک تاکید دارد و می‌افزاید: «بسیاری از مردم تصور می‌کنند که اگر داروها در یخچال نگهداری شود، بهتر است؛ اما این تصوری اشتباه است و داروها باید در دمای اتاق کمتر از ٢٥ درجه،‌ دور از نور و کم‌رطوبت نگهداری شود. حتی از نگهداری شربت‌ها نیز در یخچال‌ باید خودداری شود».
مسئول داروخانه شهید رحیمی بیرجند همچنین با اشاره به اینکه مصرف داروهای OTC (بدون نسخه) رو به افزایش است، درخصوص مصرف مناسب این داروها اظهار می‌دارد: «بسیاری از افراد بر این باورند که مصرف این داروها به هر میزان، مشکلی را ایجاد نمی‌کند. اما مصرف بی‌رویه این داروها به ویژه برای کودکان، افراد مسن و خانم‌های باردار می‌تواند خطرساز باشد. توصیه می‌شود این افراد برای مصرف داروهای OTC با پزشک معالج خود مشورت کنند. داروهایی مانند مسکن‌ها، آنتی‌اسیدها، سرماخوردگی‌ها و غیره در گروه داروهای بدون نسخه قرار دارند».
دکتر ابراهیمی با یادآوری یکی از خاطرات حرفه‌ای خود چنین ادامه می‌دهد: «سال‌های اول فعالیتم که در یک داروخانه مشغول به فعالیت بودم، برخی پیرمردها و پیرزن‌ها که وارد داروخانه می‌شدند، می‌پرسیدند، قرص بچه دارید؛ با توجه به اینکه شروع کارم بود، این سوال آنها برایم بسیار عجیب بود و پس از پرس‌وجو درباره اینکه این قرص را برای چه می‌خواهید و مشکلتان چیست، کم کم فهمیدم که منظور آنها از قرص بچه، آسپیرین ١٠٠ یا آسپیرین بچه است».

داروسازان تکمیل کننده چرخه درمانند
مسئول امور داروخانه‌ها و تایید داروی داروهای خاص اسناد پزشکی استان فارس، داروسازان را دارای نقش مکمل در چرخه درمان توصیف می‌کند؛ به گونه‌ای که تمامی اقدامات تشخیصی و درمانی پزشکان به مصارف دارویی منتهی شده و تقریباً هیچ بیماری بدون مصرف دارو سلامتی خود را باز نمی‌یابد و فراهم کردن این ماده سلامت‌زا برعهده داروسازان قرار دارد.
دکتر سیدمحمدمهدی هاشمی، ١٨ سال سابقه فعالیت حرفه‌ای دارد؛ دکترای علوم داروسازی و دانشجوی سال آخر دوره سیاست‌گذاری سلامت(MPH) است. متولد نی‌ریز بوده و در شیراز زندگی می‌کند. با توجه به اینکه در دوران تحصیلات متوسطه، «طرح کاد» خود را در داروخانه گذرانده بود، یکی از اولویت‌های انتخاب رشته خود را داروسازی درنظر گرفته و در این رشته ادامه تحصیل داده است.
وی معتقد است، داروسازان در عرصه درمان کشور از جایگاه شایسته خود فاصله دارند و برای رسیدن به این جایگاه باید تلاش بیشتری کنند. دراین باره می‌افزاید: «امروزه درگیری‌های اقتصادی دامنگیر داروخانه‌ها شده و جایگاه علمی این نهاد را از منظر عمومی کم‌رنگ کرده است».
این مسئول امور داروخانه‌ها، دغدغه داروسازان را در دو بخش دولتی و خصوصی تفکیک کرده و می‌گوید: «داروسازان شاغل در بخش‌های دولتی دریافتی‌های مناسبی ندارند و در مقایسه با رشته‌های هم‌عرض مانند پزشک، دندانپزشک و غیره می‌توان گفت دریافتی این گروه کمتر است. در بخش‌های خصوصی نیز پرداخت‌های نامنظم سازمان‌های بیمه‌گر، اقتصاد این نوع داروخانه‌ها را تحت تاثیر قرار داده است».
دکتر هاشمی با ارائه یک توصیه به مردم در زمینه استفاده از دارو، بر رعایت دستورالعمل مصرف آن تاکید می‌کند و ادامه می‌دهد: «در بسیاری از موارد مردم بدون‌اینکه دستور مصرف دارو را از داروسازان و همکاران آنها دریافت کنند، داروخانه را ترک می‌کنند. این درحالی است که نحوه صحیح مصرف دارو در بهبود بیماران بسیار ضروری است و چه بسا مصرف نادرست دارو به جای تاثیر مثبت، سلامت بیماران را تهدید کند». وی تصریح می‌کند: «همچنین داروسازان باید در ارائه مشاوره به بیماران در زمینه مصرف صحیح داروها کوتاهی نکنند و با صبر و حوصله بیماران را هدایت کنند».
مسئول امور داروخانه‌های اسناد پزشکی فارس مصرف خودسرانه برخی از داروها به‌ویژه آنتی‌بیوتیک‌ها و کورتن‌ها را باعث کاهش اثربخشی این نوع داروها بیان می‌کند و اظهار می‌دارد: «متاسفانه با وجود تبلیغات و هشدارهای زیاد برای ممانعت از مصرف خودسرانه دارو، اما همچنان این مسئله مشاهده می‌شود».

داروسازان در مصرف منطقی دارو نقش موثری دارند
کارشناس امور پاراکلینیک مدیریت درمان تامین اجتماعی استان بوشهر، حضور داروسازان در عرصه درمان کشور را باعث منطقی شدن مصرف دارو، کاهش تداخلات دارویی و عوارض جانبی داروها، کاهش طول مدت درمان و در نهایت کاهش هزینه‌های درمانی توصیف می‌کند.
دکتر علیرضا مقصودی با دارا بودن ١٤ سال سابقه فعالیت، ٤٤ ساله است و دکترای داروسازی دارد. اهل برازجان و ساکن بوشهر است. علاقه او به حرفه داروسازی در دوران تحصیلات و نوجوانی وی آغاز شد و نسبت به شناخت داروها کنجکاوی به خرج می‌داد. به طوری که وقتی برای گرفتن دارو به داروخانه‌ای مراجعه می‌کرد، اطلاعات آن دارو را پرس‌وجو می‌کرد و هرچند قبولی وی در کنکور برای تحصیل در این رشته از علاقه او سرچشمه می‌گرفت، اما دعای خیر والدینش را در این قبولی بی‌اثر نمی‌داند.
وی برقراری ارتباط مطلوب و موثر میان پزشک و داروساز را برای ارائه خدمات درمانی بهتر به بیماران بسیار ضروری می‌داند و معتقد است هنوز از خدمات مشاوره‌ای و درمانی داروسازان به نحو مطلوب بهره گرفته نمی‌شود.
این کارشناس امور پاراکلینیک اجرای طرح تحول نظام سلامت را در پررنگ شدن نقش داروسازان در عرصه درمان کشور موثر می‌داندو تصریح می‌کند:‌ «با حضور موثر داروسازان به ویژه فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی بالینی در بیمارستان‌ها و مشارکت آنها با پزشکان در تدوین پروتکل‌های درمانی، مصرف بسیاری از داروهای گران‌ قیمت و وارداتی کاهش یافته است».
دکتر مقصودی نقش مهم دیگر داروسازان در صنعت داروسازی را پژوهش و طراحی فرمول و تولید داروهای جدید، داروهای گیاهی و بیولوژیکی و نیز نظارت بر نظام توزیع دارو در کشور بیان می‌کند و می‌افزاید: «در مجموع، داروساز و حرفه داروسازی نقش اصلی را در چرخه تولید، توزیع و مصرف دارو برعهده دارد».
وی مهمترین دغدغه داروسازان را مواردی مانند شناخته نشدن هویت شغلی و جایگاه حرفه‌ای داروساز و روند نگران کننده جذب در رشته‌های داروسازی بیان می‌کند و ادامه می‌دهد: «همچنین نبود امنیت شغلی دانش‌آموختگان این حرفه، ظهور داروخانه‌های زنجیره‌ای با مدیریت غیرداروساز و اعتراض گاه‌ و بیگاه و سنگ‌اندازی در دریافت حق فنی از مسائلی است که دامنگیر داروسازان شده است».
کارشناس امور پاراکلینیک مدیریت درمان استان بوشهر اما راه‌های برون رفت از این مشکلات را با همت خود داروسازان و فرهنگ‌ سازی برای تبیین و تثبیت نقش داروساز در نظام درمان میسر می‌داند و اظهار می‌دارد: «در این راستا پیگیری انجمن‌های داروسازان سراسر کشور و نیز مسئولان این حوزه می‌تواند راهگشای موانع و مشکلات حرفه داروسازی باشد».
دکتر مقصودی آگاهی مردم از عوارض بالقوه دارو، عواقب مصرف خودسرانه و نسنجیده آن بر جسم و روان فرد و اثرات بلند مدت این نحوه مصرف را در کاهش مصرف خودسرانه دارو موثر می‌داند و توصیه می‌کند: «مردم داروها را زیر نظر پزشک معالج یا دکتر داروساز مصرف کنند». وی با اشاره به اینکه در شرح وظایف داروسازان تامین اجتماعی علاوه بر مسائل دارویی، امور مربوط به تجهیزات پزشکی نیز گنجانده شده است، تامین این تجهیزات و راه‌اندازی درمانگاه در شهرستان‌های محروم را که باعث افزایش رضایت بیمه‌شدگان شده است، به عنوان بهترین خاطرات دوران حرفه‌ای خود بیان می‌کند و ادامه می‌دهد: «همچنین خریداری دستگاه‌های CTاسکن، سنگ‌شکن برون‌اندامی و به ویژه دستگاه MRI که از رویاهای چند ساله درمان تامین اجتماعی در استان بود و من نیز نقش کوچکی در تهیه این دستگاه‌ها در کنار پیگیری‌های مدیران استانی و سازمان مرکزی داشتم، از خاطراتی است که حلاوت آن تا ابد ماندگار خواهد ماند».

داروسازان در دسترس‌ترین گروه درمان به شمار می‌روند
کارشناس متخصص پاراکلینیک مدیریت درمان تامین اجتماعی استان زنجان، داروسازان را در دسترس‌ترین تیم خدمت‌رسان به مردم جامعه توصیف می‌کند و اما به دلیل کم‌رنگ بودن پیوستگی تبادل نظر و مشاوره بین پزشکان و داروسازان، معتقد است از ظرفیت‌های این حرفه به نحو مطلوب در عرصه سلامت کشور بهره‌برداری نمی‌شود.
دکتر سیده‌زهرا زمانی ١٠ سال سابقه فعالیت حرفه‌ای دارد. ٣٤ ساله و دارای مدرک تحصیلی دکترای داروسازی است. اهل شهرستان بیجار در کردستان است و به دلیل شرایط شغلی همسرش حدود ٨ سال است که در زنجان زندگی می‌کند. مردم این شهر را میهمان‌نواز توصیف کرده و احساس غربت در این شهر ندارد. به واسطه علاقه‌ا‌ش به داروسازی، تحصیل در این رشته را انتخاب کرده است و از این انتخاب خود احساس رضایت می‌کند؛ به ویژه با توجه به شغل همسرش که فوق‌تخصص غدد است، مشغله حرفه‌ای خویش را در مقایسه با مشاغل پزشکی کمتر می‌داند و به گفته خودش امکان رسیدگی به امور خانوادگی برایش میسر شده است.
وی یکی از دغدغه‌های داروسازان را اشباع شدن بازار کار داروسازی بیان می‌کند و می‌افزاید: «با توجه به افزایش تعداد دانشکده‌های داروسازی در کشور و به تبع آن افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته، تقاضا برای تاسیس داروخانه نیز رو به‌فزونی گذاشته است؛ حتی می‌توان گفت در بسیاری از موارد داروسازان جوان سال‌های عمر خود را در صف انتظار دریافت این مجوز سپری می‌کنند». این کارشناس پاراکلینیک همچنین بی‌توجهی به رعایت فاصله استاندارد تاسیس داروخانه‌ها را از دیگر مسائل برمی‌شمرد و معتقد است در سال‌های اخیر فاصله داروخانه‌ها از هم کم شده و این موضوع فروش محصولات داروخانه‌ها را با رقابت تنگاتنگ مواجه کرده است.
دکتر زمانی با اشاره به کاهش فرانشیز داروها از ٣٠ درصد به ١٠ درصد در قالب طرح تحول سلامت، اظهار می‌دارد: «این مسئله نیز باعث شده است که سرمایه داروسازان در نهادهای بیمه‌ای متوقف شود و مطالبات خود را دیر دریافت کنند. این درحالی است که هزینه‌های داروخانه در سال‌های اخیر با افزایش مواجه بوده است».
وی ادامه می‌دهد: «مطرح شدن تاسیس داروخانه‌های زنجیره‌ای نیز بر دغدغه داروسازان افزوده است و اگر چنین طرحی پیاده شود، تاسیس داروخانه‌ها در اختیار شرکت‌هایی با سرمایه‌های کلان و افراد غیرمتخصص قرار می‌گیرد و این مسئله حتی می‌تواند قاچاق دارو و عرضه داروهای خارجی را دامن زند».
این کارشناس پاراکلینیک با بیان اینکه داروسازان سازمان نیز چالش‌هایی دارند، می‌گوید: «تعدد وظایف محوله به داروسازان یکی از آن است. همچنین بین  داروسازان و سایر مشاغل همطراز در سازمان، شکاف درآمدی وجود دارد و به داروسازان حق مسئولیت تعلق نمی‌گیرد».
دکتر زمانی تصریح می‌کند: «بیمارستان‌های کمتر از ١٠٠ تختخوابی با دارا بودن یک ردیف داروساز، دو داروخانه دارند و پزشک داروساز مجبور است هردوی این مراکز را پوشش دهد. همچنین بسیاری از داروخانه‌های سازمان با بار سنگین مراجعه‌کننده مواجه هستند که خدمت‌رسانی به این میزان جمعیت، در بلندمدت می‌تواند آسیب‌های عضلانی و اسکلتی برای داروسازان ایجاد کند».
وی در بیان یک توصیه به بیماران در زمینه مصرف دارو، بر تکمیل دوره مصرف تاکید می‌کند و می‌گوید: «متاسفانه بسیاری از افراد وقتی از مرحله حاد بیماری عبور می‌کنند، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را قطع می‌کنند. درحالی که باید مصرف این دارو تا پایان دوره تعیین شده ادامه یابد. از طرفی رعایت فاصله زمانی مصرف آنتی‌بیوتیک نیز مهم است. به طور مثال برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها باید هر ٦ ساعت یک بار مصرف شود و تعیین این فاصله زمانی بر اساس مدت تاثیرگذاری دارو در نظر گرفته شده است که اگر رعایت نشود، دارو از غلظت موثر خود افت می‌کند و تاثیر درمانی آن از بین می‌رود».
کارشناس پاراکلینیک مدیریت درمان زنجان یکی از خاطرات خود در طول فعالیت حرفه‌ای خویش را اینگونه تعریف می‌کند: «در یکی از روزها، داروهای یک نسخه را آماده کرده و نام بیمار را صدا زدیم؛ خانمی از بین جمعیت جلو آمد و ما نیز داروها را تحویل دادیم. اما پس از مدتی آن خانم برگشت و اعلام کرد که داروها مربوط به وی نیست. وقتی رسیدگی کردیم، متوجه شدیم کودکی با نام و نام خانوادگی مشابه او در داروخانه حضور داشته و داروهای این خانم را نیز تحویل خانواده کودک داده‌ایم. بلافاصله شماره تلفن خانواده کودک را پیدا کرده و به آنها اطلاع دادیم تا داروهای تحویل گرفته را پس بیاورند و داروهای اصلی خود را دریافت کنند».

کلیدواژه
آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha