• ۱۳۹۸ يکشنبه ۳ شهريور
  • اِلأَحَّد ٢٣ ذو الحجه ١٤٤۰
  • Sunday, August 25, 2019
کلیدواژه: 41270
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ شنبه ۳۰ ارديبهشت، ساعت 10:26
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۲/۳۰
اموزش به بیمار تحت اندوسکوپی

اندوسکوپی

 


 

                                                                                                                                                                                           

آموزش به بیمار تحت آندوسکوپی

سیستم گوارش

لوله گوارش مسیری است که به ترتیب شامل دهان، مری ، معده ، روده ها و مقعد می باشد . تمام سلولهای بدن نیاز به مواد غذایی دارند . این مواد غذایی از مصرف غذاهایی بدست می آید که حاوی پروتئین ، چربی ، کربوهیدرات ، ویتامین ها و مواد معدنی و فیبرهای سلولزی و سایر مواد گیاهی می باشد . فرایند گوارش با عمل جویدن شروع  می شود که بوسیله آن غذا به قطعات کوچکتری شکسته می شود ، این قطعات بلعیده می شوند و با آنزیم های گوارشی مخلوط می گردند .

آندوسکوپی فوقانی

آندوسکوپی فوقانی به پزشک برای دیدن داخل مری ، معده اثنی عشر( اولین قسمت روده کوچک ) کمک می کند این پروسیجر برای تشخیص دلایل مشکلات بلع ، تهوع ، استفراغ ، برگشت اسید ، خونریزی ، عدم هضم ، دردهای شکمی و دردهای قفسه سینه بکار می رود به آندوسکوپی فوقانی EGD گفته می شود که مخفف کلمات زیر می باشد .   Esophago gastro duodenoscopy

 نحوه انجام آندوسکوپی

برای این پروسیجر شما باید تیوبی نازک ، منعطف و پرنور را ببلعید که به آن آندوسکوپ گفته می شود . درست قبل از انجام این پروسیجر پزشک داخل گلوی شما را با مواد بی حس کننده ای برای جلوگیری از عق زدن بی حس می کند ممکن است برای کمتر شدن درد و شل شدن عضلات به شما داروی آرام بخش در طول معاینه و انجام اندوسکوپی داده شود . در حین انجام این عمل بیمار به پهلوی چپ خوابیده و آب دهان و ترشحات گلوی خود را بیرون می ریزد و باید از قورت دادن آب دهان اجتناب کند . آندوسکوپی از داخل مری،معده و دوازدهه می گذرد و پزشک می تواند با دقت این قسمتها را ببیند . بوسیله آندوسکوپ هوا به داخل معده وارد می شود این باعث باز شدن لایه های معده شده تا قسمت های مختلف آن بهتر دیده شود . پزشک می تواند بافت های غیر طبیعی التهابی و خونریزی که بوسیله عکس رادیولوژی خوب دیده نمی شود را ببیند . پزشک همچنین می تواند وسایلی برای گرفتن نمونه و کنترل خونریزی از داخل آندوسکوپ عبور دهد. همچنین در حین انجام آندوسکوپی امکان خارج کردن اجسامی مانند ( سکه ، دکمه و ...) در اطفال وجود دارد.

                                                                                                                                         

عوارض آندوسکوپی

عوارضی که بعد از انجام آندوسکوپی ممکن است وجود داشته باشد شامل خونریزی و سوراخ شدن معده می باشد هر چند این عوارض بسیار نادر است این پروسیجرحدود 10 دقیقه طول می کشد . ممکن است شما مسکن گرفته و نیاز به 1 تا 2  ساعت استراحت برای از بین رفتن اثرات دارویی مسکن داشته باشید و در طول این مدت از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارد اجتناب کنید . گلو درد ، فشار و سنگینی در ناحیه معده به مقدار کم ممکن است وجود داشته باشد . در صورت وجود درد در ناحیه گلو و حلق بیمار با کمی نرمال سیلین (آب نمک رقیق) بهبود می یابد .

طریقه آمادگی

- معده و اثنی عشر شما برای انجام یک پروسیجر درست و سالم باید خالی باشد بنابراین شما نباید غذا خورده یا نوشیدنی نوشیده باشید .

- کسی باید همراه شما باشد تا شما را به منزل برساند شما نباید بعد از انجام پروسیجر رانندگی کنید . ممکن است آموزش خاص دیگری هم مورد نیاز باشدکه پزشک به شما آموزش می دهد .

توصیه های مهم

1-     در هر وعده غذایی حجم مصرف غذا را کاهش دهید به نحوی که معده کاملا پر نشود .

2-    بلافاصله بعد از خوردن غذا دراز نکشید و چند ساعت صبر کنید تا معده تان از غذا خالی شود .

3-   از سفت بستن کمر  و پوشیدن لباسهای تنگ پرهیز کنید چرا که فشار بیشتری بر معده وارد می کند .

4-    وزن اضافی تان را کم کنید ، اضافه وزن می تواند فشار بیشتری بر معده وارد کند و منجر به رفلاکس معده ( برگشت اسید معده ) شود .

5-   مراقب عادات غذایی خود باشید : غذاهای خاصی ممکن است اسید معده را افزایش دهد . بهتر است از این غذاها پرهیز کنید :

-         قهوه ،چایی ، نوشیدنی های کولادار(با یا بدون کافین) ، نوشیدنی های گاز دارغذاهای چرب و ادویه دار ، نعنا ، شکلات ، پیاز و گوجه فرنگی

-         از هر غذای دیگری که به نظر می رسد معده شما را تحریک کند یا باعث درد شود پرهیز کنید .

 

    

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha